Pápež Benedikt XVI

Dátum 11.2.2013 bol pre Vatikán výnimočným, prvý krát sa slúžiaci pápež vzdal svojho úradu predčasne. Tradíciou peterského úradu je slúžiť do konca života. Pápež Benedikt XVI. uviedol nedostatok síl na výkon zverenej služby. Benedikta XVI. môžme považovať za jedného z trojice najvýznamnejších pápežov z prelomu milénií, ktorými sú: Ján Pavol II., Benedikt XVI. a František.

Blog Svet dovoleniek - článok vznikol na podporu významných osobností a udalostí

Pápež Benedikt XVI
Pápež Benedikt XVI - Vatikán

 

Životopis

Joseph Ratzinger (pápež Benedikt XVI.) sa narodil 16. apríla 1927 v Marktl am Inn v Nemecku. Jeho otec, policajt, pochádzal z tradičnej rodiny roľníkov z Dolného Bavorska. Mladícke roky strávil v Traunsteine, malom mestečku pri rakúskych hraniciach. V tejto súvislosti, ktorú sám pápež Benedikt XVI. Opísal ako „mozartovskú“, prijal svoju kresťanskú, ľudskú a kultúrnu formáciu.

Druhá svetová vojna

Jozefove dni mladosti neboli ani zďaleka ľahké. Jeho viera a rodinná výchova ho pripravili na tvrdé skúsenosti s problémami spojenými s nacistickým režimom; dokonca si pamätá, ako pred slávením svätej omše videl svojho farára zbitého nacistami, a dobre si uvedomoval prudko nepriateľskú atmosféru katolíckej cirkvi, ktorá v tom čase v Nemecku existovala. Na konci druhej svetovej vojny bol Jozef zaradený do pomocnej protilietadlovej služby.

Kňaz, profesor, vatikánsky koncil

V rokoch 1946 až 1951 študoval filozofiu a teológiu na univerzite v Mníchove a na strednej škole vo Freisingu. Spolu s bratom Georgom bol 29. júna 1951 vysvätený za kňaza v katedrále vo Freisingu. V roku 1953 don Ratzinger získal doktorát z teológie s prácou s názvom „Ľud a dom Boží v náuke o Cirkvi svätého Augustína“.

O štyri roky neskôr sa kvalifikoval ako univerzitný profesor. Potom učil na vysokej škole filozofie a teológie vo Freisingu dogmy a základnú teológiu; potom v Bonne od roku 1959 do roku 1969; v Münsteri od roku 1963 do roku 1966; a v Tübingene v rokoch 1966 až 1969.

Od roku 1969 bol profesorom dogmatickej teológie a histórie dogiem na univerzite v Regensburgu, kde sa nakoniec stal dekanom a prorektorom.

V rokoch 1962 až 1965 bol prítomný na všetkých štyroch zasadnutiach Druhého vatikánskeho koncilu ako hlavný teologický poradca kolínskeho arcibiskupa kardinála Josefa Fringsa.

Teologia

Dôležitá a užitočná skúsenosť otca Ratzingera ako kňaza a „odborníka“ na Druhom vatikánskom koncile bola pre jeho život nesmierne cenná a zásadná. Túto skúsenosť prežil ako potvrdenie svojho vlastného povolania, ktoré definoval ako „teologické“.

Postupom rokov pokračoval aj rýchly sled jeho početných podrobných publikácií, ktoré slúžili ako referenčný bod pre katolíkov, najmä pre tých, ktorí sa zúčastňujú pokročilých teologických štúdií.

Kolega v pravde

24. marca 1977 ho pápež Pavol VI. Vymenoval za arcibiskupa v Mníchove a Freisingu (Mníchov a Freising). V tom istom roku bol 28. mája vysvätený za biskupa a bol prvým diecéznym kňazom za posledných 80 rokov, ktorý sa ujal pastoračnej správy v tejto veľkej bavorskej diecéze. Za svoje biskupské heslo si zvolil: „Spolupracovník v pravde“ (porov. III Jn 1,8).

Bol vytvorený a vyhlásený za kardinála pápežom Pavlom VI. Na Konzistóriu z 27. júna 1977 týkajúcich sa titulov suburbikánskeho kostola Velletri-Segni (5. apríla 1993) a suburbikánskeho kostola Ostia (30. novembra 2002).

25. novembra 1981 ho pápež Ján Pavol II. Vymenoval za prefekta Kongregácie pre náuku viery. Stal sa tiež predsedom biblickej komisie a Pápežskej medzinárodnej teologickej komisie. 15. februára 1982 rezignoval na svoju pastoračnú funkciu arcibiskupa v Mníchove a vo Freisingu.

Katechizmus katolíckej cirkvi

Jeho úloha predsedu Komisie pre vypracovanie katechizmu Katolíckej cirkvi a šesť rokov intenzívnej práce (1986 - 1992), ktoré stoja za jeho prípravou, sú jedným z mnohých jeho vynikajúcich úspechov.

6. novembra 1998 bol vymenovaný za prodekana kardinálskeho kolégia; dňa 30. novembra 2002 Svätý Otec schválil jeho zvolenie na príkaz kardinálov biskupov za dekana kolégia kardinálov.

V rámci Rímskej kúrie

Do svojho zvolenia za predsedu Petra bol kardinál Ratzinger členom Rady druhej sekcie štátneho sekretariátu; kongregácií: za východné cirkvi, za bohoslužbu a disciplínu sviatostí, za biskupov, za evanjelizáciu národov, za katolícku výchovu, ako aj za Pápežskú radu pre podporu jednoty kresťanov a Pápežskú komisiu pre latinčinu Amerika a Pápežská komisia Ecclesia Dei.

Ako dekan kardinálskeho kolégia predsedal rokovaniam kolégia počas uprázdneného miesta Svätej stolice po smrti pápeža Jána Pavla II. 2. apríla 2005. V piatok 8. apríla predsedal kardinál Ratzinger svätej omši na Námestí svätého Petra na pohrebe pápeža Jána Pavla II.

Habemus Papam

V utorok 19. apríla 2005 bol kardinál Joseph Ratzinger zvolený za 265. pontifika rímskokatolíckej cirkvi, pričom vybral meno Benedikt XVI.

Posledný príhovor

Výrazný prínos predposledného pápeža je sformulovaný v jeho vlastných slovách, ktoré predniesol v záverečnom verejnom vystúpení - posledné verejné vystúpenie Pápeža Benedikta XVI.. Po ďakovných pasážach sa Benedikt vo svojej reči zamýšľa nad životom cirkvi: "... takéto prežívanie Cirkvi a schopnosť takmer sa dotknúť sily jej pravdy a lásky vlastnými rukami je príčinou radosti v čase, keď mnohí hovoria o jej úpadku. Pozrime sa však, ako dnes žije Cirkev!".

Bolestivé museli byť prejavy ospravedlnenia sa za hriechy páchané kňazmi, ktoré Benedikt počas svojej služby verejne učinil. Dopad týchto činov na cirkev bol podľa mnohých zdrvujúci a nároky na hľadanie nového smerovania v nových časoch zrejme presahovali možnosti najschopnejších politikov a štátnikov, vrátane pápežových.

Vysoký vek, slabnúce zdravie zaiste tiež prispeli ku konštatovaniu: "V posledných mesiacoch som cítil, že slabnem, a naliehavo som prosil Boha, aby ma v modlitbe osvietil svojím svetlom, aby ma prinútil prijať správne rozhodnutie nie pre moje dobro, ale pre dobro Cirkvi. Tento krok som urobil s plným vedomím jeho vážnosti a tiež jeho novosti, ale s hlbokou vyrovnanosťou duše. Milovať Cirkev tiež znamená mať odvahu robiť ťažké a bolestivé rozhodnutia, mať vždy na pamäti dobro Cirkvi pred sebou samým."

"..už neexistuje návrat do súkromia. Moje rozhodnutie vzdať sa aktívneho výkonu služby to nezrušuje. Nevraciam sa do súkromného života, stretnutí, recepcií, konferencií atď. Neopúšťam kríž, ale zostávam novým spôsobom s Ukrižovaným Pánom."

Benedikt XVI. na vatican.va

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Odkazy (http) v komentároch uvážime.