Národné parky v Čile

Územie Čile ponúka všetky druhy krajiny s rozmanitosťou prírody, akú nikde inde nenájdete. Vyše 4.000 km vetrom šľahaného pobrežia oceánu, nesmiernu severnú púšť bohatú na minerály, majestátne vrcholy Ánd s tisíckami aktívnych sopiek rozsadených po celej dĺžke od severu na juh a tichú mystiku juhu, vždy zelené lesy, jazerá aj ľadom pokryté studené oblasti. Príroda umožňuje návštevníkom Čile venovať sa pozorovaniu a foteniu fauny a flóry, ekoturistike, kempovaniu vo voľnej prírode, športovaniu.

Blog Svet dovoleniek - Dovolenka Čile - článok vznikol na podporu ekologického turizmu

Národný park Rapa Nui v Čile Národný park Rapa Nui, Čile
Mapa čilských národných parkov a rezervácií

Čilské environmentálne dedičstvo je chránené národným systémom chránených divočín (SNASPE), ktorý vytvára a spravuje Národná lesnícka spoločnosť CONAF. Systém v súčasnosti pozostáva zo 106 jednotiek a je realizovaný cez 42 národných parkov, 46 národných rezervácií a 18 prírodných pamiatok.

Mapa národné parky Čile Mapa národné parky Čile

Národný park Lauca - nádherné jazero Chungará, jedno z najvyšších na svete, ktoré sa nachádza na úpätí sopiek Payachata twin. Navštívte mesto a kostol Parinacota, dedinu Chucuyo a osady Chungará, Ajata a Cruzane a vycestujte späť do predkolumbovskej minulosti Aymarčanov. Tábor na úpätí sopiek a jaskýň, priamo pred odrazom krásnych lagún alebo sa vydajte na ryby do riek parku.
Viac na - Lauca National Park

Národná rezervácia Los Flamencos - v obrovskej púšti sa nachádzajú lagúny, soľné pláne a hory prepletené s krajinou. Rozmanité klimatické podmienky jeho siedmich oblastí ukážu na rozmanitosť flóry a fauny, kde sa plameniaky dostávajú do centra pozornosti. Chodníky okolo altiplanických lagún, turistické centrum Chaxa, západ slnka za Moon Valley.
Viac na - Reserva Nacional Los Flamencos

Národný park Pan de Azúcar - miesto ležiace 800 m n. m., ktoré je plné života vďaka hustej hmle, ktorá vychádza z oceánu. Uprostred pestrofarebných hornín rastú Camanchaca kaktusy a malé kríčky. Archeologické náleziská a skalnaté pláže s tyrkysovo sfarbenými vodami na potápanie, rybolov a kúpanie. Ak chcete zdieľať prírodu, využite kempingy v okolí. Líšky, vikuná a kolónia tučniakov Humboldtových, turistika a cykloturistika objavia vyhliadky, kde vidieť úplnú veľkosť parku.
Viac na - Parque Nacional Pan de Azúcar

Národný park Fray Jorge - les, ktorý rastie uprostred pobrežnej púštnej oblasti, viac ako 1.250 km od jeho bežného biotopu. Skutočné svedectvo o tom, aká bola púšť Atacama pred viac ako 30.000 rokmi. Rôzne druhy zvierat, ako sú jastrab, jarabica, tučniak Humboldtov a líška culpeo. V lese vidieť viac ako 440 druhov stromov a pôvodných rastlín. Dýchať čerstvý vzduch z tisícročnej prírodnej lokality.
Viac na - Parque Nacional Bosque Fray Jorge

Národná rezervácia tučniakov Humboldtových - neobývané ostrovy Chañaral, Damas a Choros plné zvierat a pláže s bielym pieskom ponúkajú ideálne prostredie pre národnú rezerváciu Pingüinos de Humboldt. Na týchto ostrovoch budete tvárou v tvár morským levom, delfínom skákavým a kolóniám tučniakov humboldtských. V teplejšom období medzi októbrom a aprílom vidieť gigantické hrbaté, modré plutvy veľrýb.
Viac na - Pingüino de Humboldt National Reserve

Národný park La Campana - v roku 1834 sa Charles Darwin dostal na vrchol kopca, podľa ktorého je park pomenovaný. Miesto sa stalo magnetom pre milovníkov prírody. Navštívte les vo vnútri rezervácie, jeden z posledných lesov čílskej palmy na svete. Po stopách Darwina po chodníkoch na vrch La Campana, odkiaľ je majestátny výhľad - 30 metrov vysoký vodopád, žije tu 100 druhov zvierat.
Viac na - Parque Nacional La Campana

Súostrovie Juan Fernández - dobrodružstvo z knihy Daniela Defoea Robinson Cruso. Tento neuveriteľný príbeh sa zrodil zo skúseností námorníka Alexandra Selkirka za štyri osamelé rokov, ktoré strávil na tomto neobývanom ostrove. Pláže, zátoky, rokliny a skaly majú množstvo endemických druhov, a preto ho UNESCO vyhlásilo za biosférickú rezerváciu. Ponoríte sa do vody plnej rozmanitých morských druhov.
Viac na - Parque Nacional Archipiélago de Juan Fernández

Národný park Siete Tazas - asi 5.150 hektárov na hranici rieky Claro, sú súčasťou nádhernej krajiny. Papagáje, jastrabi a ďatle čierne lietajú medzi lieskami, kanelami a dubmi, ktoré oživujú miesto, ktoré vyzerá akoby zo sna. Jazda na kajaku a trekking, kempingy sú k dispozícii. Môžete relaxovať v riečnych formáciách vytvorených zo sopečných hornín nazývaných Siete Tazas (Sedem pohárov) a ochladiť sa v prírodných bazénoch, ktoré nájdete v tejto oblasti.
Viac na - Reserva Nacional Radal Siete Tazas

Národný park Laguna del Laja - stopy sopečných erupcií, ktoré sa stali pred storočiami nájdete v národnom parku Laguna del Laja, po okolí vás budú sprevádzať viaceré druhy vtákov, ako sovy a kondory. Andské cyprusy, tisícročné araukárie, ako aj snehové kryhy a pereje so skvelými scénickými výhľadmi so sopkou Antuco. Lagúna Laja prekvapí smaragdovo zelenou farbou vody, skalnaté brehy sopečného pôvodu a lesy andského cyprušteka, koihues a lengas.
Viac na - Parque Nacional Laguna del Laja

Národný park Conguillío - krajina vás vráti do praveku. Tisícročné araukárie a sopečný materiál nájdete medzi lesmi priamo v srdci parku, mnohé z nich nedotknuté a starodávne. Natáčanie seriálu „Walking with Dinosaurs“. V krajine neprekonateľnej krásy môžete športovať, ako je cyklistika, trekking, jazda na kajaku a horolezectvo. Matka Araucaria, najstarší strom v parku, ktorý má viac ako 1 800 rokov. Zažite dokonalý východ slnka: buďte svedkami toho, ako sa sopka stáva slnečnými lúčmi červená a žltá.
Viac na - Parque Nacional Conguillío

Národný park Huerquehue - uprostred hôr, kde kopce a rokliny obklopujú niekoľko krištáľovo čistých jazier a lagún zasadených medzi araukárie, leží národný park Huerquehue. Jazero Verde, známe svojou hlbokou smaragdovo zelenou farbou. Množstvo druhov živočíchov v okolí jazera Toro obklopeného bujnou prírodou. Možnosti kempingov neďaleko miest Pucón a Villarrica.
Viac na - Parque Nacional Huerquehue

Národná rezervácia Villarrica - Hualalafquén - zasnežené hory, ktoré chránia nádherné lagúny, a kaldera starodávnej sopky, ktorá ukrýva ľadovec. Pri prechádzke po chodníkoch rezervácie nájdete miléniové stromy ako araucarias a lengas, ako aj endemické druhy ako pumy a kondory. Objavte osady komunít Mapuche tu žili už v dávnych dobách, po chodníkoch so sprievodcom Mapuche z okolitých dedín.
Viac na - Parque Nacional Villarrica - Hualalafquén

Národný park Villarrica - 63 000 hektárov s rozsiahlymi lesmi plnými araukarií a pôvodných druhov vytvára lesnatú oblasť, kde žijú druhy zvierat, ktoré nenájdete nikde inde. Sopka Villarrica je atrakciou číslo jeden v tejto oblasti a napriek tomu, že je neslávne známa ako najaktívnejšia sopka v Južnej Amerike, je jadrom turistických aktivít parku. Pod jeho úpätím sa nachádza lyžiarske stredisko a sopečné jaskyne.
Viac na - Parque Nacional Villarrica

Národná rezervácia Malalcahuello - horská osada v Andskom predhorí. Rustikálne kúzlo a tisícročná história vedie hlboko do sviežich pôvodných lesov, chodníky prvej trasy pre horské bicykle cez sopky a krátery. Jeho tiesňavy, ústia riek, rieky a lagúny pozývajú na trekking, lyžovanie, horolezectvo, športový rybolov a jazda na koni. Pozoruhodné kvety počas jari, zelené chodníky v lete, jesenné pohľadnice a v zime zasnežené lesy.
Viac na - Reserva Nacional Malalcahuello

Národný park Alerce Andino - obrovské hory a hlboké údolia pokryté hustými smrekovcovými lesmi. Výhľady z jazera Chapo a dolín riek Chaicas a Lenca. Mnoho druhov zvierat, horské lagúny, sa objavujú počas prechádzky po mnohých chodníkoch. Možnosť táborenia alebo prenocovania v niektorom z dostupných prístreškov.
Viac na - Parque Nacional Alerce Andino

Národný park Vicente Pérez Rosales - tadiaľto prechádzali v minulých rokoch ľudia v Araucane a jezuitskí misionári, keď sa vydali po trans-andských chodníkoch, aby prekročili hranice do Čile, sa stal prvým čílskym národným parkom. Jazero Todos los Santos, sopka Osorno a sopka Monte Tronador sú prírodné zázraky, viditeľný lávový prúd, ktorý sa dostáva k riekam, jazerám a vodopádom. Pereje Petrohué, ktoré tvoria prívalový a spenený vodopád sopečným skalným kaňonom tvoreným lávovým prúdom.
Viac na - Parque Nacional Vicente Pérez Rosales

Národný park Chiloé - Uprostred Veľkého ostrova v Chiloé sa nachádza miesto s takou scénickou krásou, že očarí každého návštevníka. Rieky, jazerá a lesy, ako aj dlhé pláže, spoločenstvá Huilliche s tradíciami predkov a kúzlo, ktoré táto krajina plná mýtov a legiend ponúka. Navštívte ostrov na koňoch alebo sa choďte prejsť po jeho chodníkoch, športový rybolov, jazda na kajaku.
Viac na - Parque Nacional Chiloé

Národný park Puyehue - vody horúcich prameňov a všetky zákutia, vodopád, andská lagúna, krištáľovo čisté rieky a dažďový prales parku s bujnou zeleňou. Pre milovníkov zimných športov lyžiarske stredisko na úpätí sopky Casablanca, pereje s vyhliadkou, kde môžete vidieť faunu na juhu Čile. Úžasná sopka Puyehue, malé jazerné letovisko s chatkami, kempingmi a možnosťami na piknik. Navštívte jazero Rupanco s pokojnými plážami, dažďovým pralesom, ostrovmi s jeleňmi a vodami, ktoré sú ideálne na muškárenie a vodné športy. Puntiagudo a sopky Osorno pod letom kondora.
Viac na - Parque Nacional Puyehue

Národný park Queulat - miesto medzi fjordmi Ticháho oceánu a Argentínou, rodisko vždyzeleného lesa. Starí prieskumníci sa vydali prebádať národný park Queulat, aby našli bájne „Mesto Caesars“, ktoré bolo podľa legendy plné zlata a bolo založené španielskymi stroskotancami. Treking po chodníkoch obklopených vodou a lesmi. Závoj ľadovcov, lagún a vodopádov zvádza na rozjímanie a vychutnávanie pokoja týchto krajín. Milovníci dobrodružstva môžu využiť príležitosť kajakovať a splavovať zátoky a odpočívať v horúcich prameňoch.
Viac na - Parque Nacional Queulat

Národná rezervácia rieky Simpson - údolia a svieže zelené plochy prepletené kopcami s výškou viac ako 1.500 m n.m. Drsná zemepisná poloha ohromí nekonečnými šancami všetko objaviť. Možnosť stanovať pod najjasnejšími hviezdami na konci sveta a pozorovať pôvodné druhy, ako kondor a jeleň huemul. Rieka Simpson preteká rezerváciou a jej prirodzené spolužitie s vodopádmi a perejami z nej robí jedno z vyhlásených miest pre muškárenie.
Viac na - Reserva Nacional Río Simpson

Národný park Bernardo O'Higgins - veľa divej zveri medzi pôvodnými lesmi, ktoré rastú uprostred siete fjordov. Národný park Bernardo O'Higgins je domovom obyvateľov Kawésqaru. Hlavnými atrakciami sú ľadovce z južných ľadových polí. Jedná sa o oblasť, ktorá udržuje čistotu nedotknutej prírody na juhu a dáva návštevníkom nezabudnuteľný zážitok. Navštívte park na koňoch, oddýchnite si pri ohni a užívajte si zvuky prírody alebo sa utiahnite priamo pri rieke.
Viac na - Parque Nacional Bernardo O’Higgins

Národný park Cabo de Hornos - sa nachádza nachádza v Magallanes a v čílskej antarktickej oblasti, 12 hodín jazdy od Puerto Williams. Plavba okolo najjužnejšieho parku v Čile dá pocit dobyvateľa lesného ekosystému, ktorý je najvzdialenejším juhom na svete. Vďaka prírodnej hodnote ho UNESCO vyhlásilo za biosférickú rezerváciu a všetky jeho druhy ako tulene leopardie, delfíny, veľryby, morské levy a vtáky sú chránené. Okrem plavby na výletnej lodi okolo ostrova môžte preskúmať ostrov po chodníkoch a dýchať čerstvý vzduch na konci sveta.
Viac na - Parque Nacional Cabo de Hornos

Národný park Torres del Paine - hory, modré jazerá, púštne pampy, rieky plné ľadovcov a ľadové polia veľké ako Havaj. Úžasné žulové štíty, ktoré dosahujú výšku až 2.900 metrov, formujú dramatické vrcholy, ktoré parku dávajú meno: Torres alebo Towers. Môžete ich navštíviť pešo po chodníkoch alebo na koni v patagónskom štýle cez pampy. Park ročne zaberie iba obmedzený počet návštevníkov, čo umožňuje vychutnať si absolútny pokoj a pohodu priamo pred úžasnými jazerami, viac ako 100 druhov živočíchov.
Viac na - torresdelpaine.com

Národný park Rapa Nui - tajomstvá slávneho izolovaného ostrova spočívajú v jeho archeologických nálezískách, sopkách a očarujúcich pláží. Nechajte sa ohromiť históriou moai roztrúsených po ostrove. Prejdite sa na koňoch parkom, ktorý je obklopený úžasnou endemickou prírodou. Objavte dno oceánu, potápajte sa v jeho krištáľovo čistých vodách, zatiaľ čo preskúmate tisícročné jaskyne, kde vládne ticho. Na záver vyskúšajte miestne jedlo a načúvajte ľuďom Rapa Nui na tradičnej šou, na ktorú nikdy nezabudnete.
Viac na - Parque Nacional Rapa Nui


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Odkazy (http) v komentároch uvážime.